• Prevencia šikany

• Šikana je v našej škole neprípustná.

V rámci prevencie šikany budeme v našej škole vytvárať dobrú sociálnu klímu, kde sa všetky deti budú cítiť bezpečne a akceptované aj napriek svojim odlišnostiam.

Budeme rozvíjať sociálne zručnosti detí - ako nenásilne riešiť konflikty, ako byť tolerantní, ako sa vzájomne rešpektovať, ako nehodnotiť a  prijímať inakosť druhých.

Budeme zvyšovať sebadôveru detí, vedomie ich vlastnej hodnoty a vedomie toho, že je absolútne neprijateľné niekomu ubližovať, a keď k niečomu takému dôjde, je potrebné okamžite vyhľadať pomoc.

NÁSILIE na žiakovi je akékoľvek ubližovanie, vydieranie, nútenie k výkonu činností, ktoré žiak nechce vykonať na príkaz iného žiaka pod hrozbou.

ŠIKANOVANIE je zväčša opakovaný prejav násilia, kde je prítomný nepomer síl, dochádza k fyzickému alebo slovnému napádaniu, vydieraniu a celková situácia spôsobuje poníženie obete.

Postup pri riešení násilia  a šikanovania:

Žiak, ktorý sa cíti byť šikanovaný, má okamžite vyhľadať pomoc u dospelej osoby na škole - zdôveriť sa, povedať o probléme triednej učiteľke alebo výchovnej poradkyni, poprípade inej osobe, ktorej dôveruje. Ak tak nechce urobiť osobne, môže využiť aj schránku dôvery.

Schránka dôvery

Umiestnená na dolnej chodbe. Určená tým, ktorých trápi nejaký problém alebo hľadajú spriaznenú dušu.

Žiak, ktorý zistí, že je ktorémukoľvek žiakovi ubližované slovne alebo fyzicky, je povinný to oznámiť svojej triednej učiteľke, vedeniu školy alebo výchovnej poradkyni. Ak sa to deje počas prestávky, tak dozorkonajúcej učiteľke.

Dospelá osoba, ktorá zistí násilie na žiakovi alebo šikanovanie, je povinná informovať o tom vedenie školy alebo výchovnú poradkyňu. Zodpovedná osoba predvolá zákonných zástupcov žiaka/žiakov, oboznámi ich so správaním ich dieťaťa a spíše záznam.

Za zistené náznaky a prejavy šikanovania v závislosti od závažnosti hrozia žiakovi, ktorý praktizoval násilie na inom, výchovné opatrenia.

Pri opakovaných prejavoch šikanovania kontaktuje vedenie školy Políciu SR, OÚ sociálnych vecí a rodiny- sociálnu kuratelu, Centrum poradenstva a prevencie Michalovce.

Poznámka:  Koncom r. 2018 vydalo MŠ VVaŠ SR Smernicu č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a v školských zariadeniach.

Pravidlá prevencie a riešenia šikanovania a kyberšikanovania v našej škole stanovuje interný predpis č. 7/2023 Smernica o prevencii a riešení šikanovania a kyberšikanovania.

Kontakty a linky pomoci pre deti – zverejnené v každej triede.