• História školy

• Prvá písomná zmienka o území našej obce pochádza z roku 1254 a počiatky vyučovania sú späté s existenciou stredovekých fár. Prví učitelia, ktorých spomínajú štatistiky, pôsobili v našej obci už v rokoch 1880 až 1896. Do roku 1889 sa vyučovalo v starom domčeku krytom slamou. V roku 1889 dostala škola vtedy novú jednotriednu budovu, v roku 1908 aj druhú budovu. Od roku 1925 je písaná školská kronika, ktorá stručne zachytáva jednotlivé školské roky. Od roku 1925 v tunajšej škole učilo dlhšiu i kratšiu dobu vyše 110 učiteľov. Počty žiakov sa pohybovali v rozmedzí od 100 v roku 1918 do 300 – 400 v najpočetnejších rokoch.

V školskom roku 1946/47 sa stala škola štátnou ľudovou školou, od roku 1950/51 národnou školou. V tomto roku bola zriadená v obci aj materská škola. V školskom roku 1952/1953 sa popri národnej škole vytvorila aj úplná stredná škola. V nasledujúcom školskom roku boli obe zlúčené do Osemročnej strednej školy. V školskom roku 1960/1961 vznikla základná deväťročná škola, v roku 1962 začalo vyučovanie v budove predchádzajúcej základnej školy.

Základná škola Nacina Ves je školou plnoorganizovanou so všetkými deviatimi ročníkmi. V predchádzajúcich rokoch bola základnou školou pre obce Voľa a Petrovce nad Laborcom. V súčasnosti k nám dochádzajú už len žiaci z Petroviec nad Laborcom, ktorí k nám nastupujú do 5. ročníka. V ostatných rokoch sa počet žiakov pohybuje okolo čísla 200.

Od 1. 4. 2002 je škola právnym subjektom, od 17. 7. 2002 je zriaďovateľom školy obec Nacina Ves.

Dňa 27. 7. 2010 došlo k nešťastnej udalosti - kolapsu budovy základnej školy počas jej rekonštrukcie z prostriedkov štrukturálnych fondov Európskej únie. Príčinou pádu boli nesprávne technologické postupy v čase výstavby školy začiatkom 60. rokov minulého storočia. Budova základnej školy ostala v dezolátnom a nevyhovujúcom stave, ktorý bol  vo februári 2011 ukončený definitívnym zbúraním celej pôvodnej budovy školy.

Obec v spolupráci so základnou školou zabezpečila plynulý chod školského roka 2010/2011. So súhlasom obecného zastupiteľstva boli pre náhradnú prevádzku základnej školy zrekonštruované a upravené nevyužívané priestory materskej školy. Prevádzka školy sa zmenila na pavilónový typ, ktorý mal tri časti – časť budovy súčasnej materskej školy, budovu starej materskej školy a komunitné centrum.

Zrútenie budovy základnej školy zasiahlo všetkých občanov obce. Petíciu za opätovnú výstavbu základnej školy podpísalo 860 občanov. Na výjazdovom zasadnutí vlády v Michalovciach 26. septembra 2012 boli schválené finančné prostriedky na vybudovanie novej základnej školy. Po všetkých legislatívnych náležitostiach sa 2. septembra 2013 začalo s výstavbou. Základný kameň novej budovy základnej školy bol slávnostne položený 2. októbra 2013 za účasti ministra  školstva Dušana Čaploviča.  ĎAKUJEME vláde SR za financie a starostovi obce Nacina Ves pánovi Antonovi Šandorovi za nasadenie a vytrvalosť. Školský rok 2014/2015 sme slávnostne otvorili už v novej budove základnej školy.