• Školský špeciálny pedagóg

Kontakt: annapanonkova@gmail.com

Skratka: ŠŠP

Činnosť ŠŠP:

• Školský špeciálny pedagóg vykonáva odborné činnosti v rámci špeciálno-pedagogickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného poradenstva a intervencie deťom a žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej ŠVVP): s mentálnym postihnutím, sluchovým postihnutím, zrakovým postihnutím, telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, viacnásobným postihnutím, chorým alebo zdravotne oslabeným, s vývinovými poruchami.
        • ŠŠP vykonáva odborné činnosti spojené s reedukáciou porúch správania.
        • Poskytuje individuálne a skupinové špeciálno-pedagogické služby, poradenstvo a konzultácie v procese výchovy a vzdelávania deťom, žiakom, rodičom a pedagogickým zamestnancom základnej školy.
        • Uskutočňuje  odbornú špeciálno-pedagogickú starostlivosť žiakom s ťažkosťami v učení a v správaní, zdravotne znevýhodněným a sociálne znevýhodneným žiakom.
        • Spolupodieľa sa na vytváraní, aktualizácii, inovácii individuálního vzdelávacieho plánu pre žiakov so ŠVVP, následne sa podieľať na jeho aplikácii v praxi.
        • Realizuje individuálnu a skupinovú špeciálno-pedagogickú screeningovú diagnostiku u žiakov s ťažkosťami v učení a v správaní.
        • Kompletizuje dokumentáciu ŠVVP žiakov a dohliada na používanie kompenzačných pomôcok odporúčaných  centrami poradenstva a prevencie,
        • Pravidelne realizuje reedukácie so žiakmi s ťažkosťami v učení, zvlášť so žiakmi s vývinovými poruchami učenia, upozorňuje na inklúziu zdravotne oslabených žiakov a ich dokumentáciu a následne odporúča zákonnému zástupcovi dieťaťa odborné vyšetrenie v príslušnom centre  poradenstva a prevencie.