Jesenné prázdniny budú v termíne 30. 10. - 31. 10. 2024.
V piatok 1. 11. 2024 - Sviatok všetkých svätých.
Vyučovanie bude po prázdninách pokračovať v pondelok 4. 11. 2024.
Jesenné prázdniny budú v termíne 30. 10. - 31. 10. 2024.
V piatok 1. 11. 2024 - Sviatok všetkých svätých.
Vyučovanie bude po prázdninách pokračovať v pondelok 4. 11. 2024.
S blížiacim sa sviatkom Halloween sme si so žiakmi na hodinách anglického jazyka užili tematický zábavný kvíz, a tiež najrôznejšie oddychové aktivity, v rámci ktorých si žiaci precvičili slovnú zásobu a dozvedeli sa, ako je tento sviatok oslavovaný v anglicky hovoriacich krajinách. Žiaci, ktorým to šlo najlepšie, získali plusové body a sladkú odmenu. Žiaci 4. ročníka si s radosťou vyfarbili omaľovánky a vyrobili halloweenské masky.
Mgr. R. Kadlecová, Mgr. S. Danočková
Milá babka, milý dedko. Prijmite od detí najkrajšie pozdravy ...
Dňa 28. 10. 2024 žiaci 1. – 4. ročníka pod vedením triednych učiteliek usporiadali triednu besiedku na vyjadrenie vďačnosti a lásky svojim starým rodičom. Svojimi básňami, spevom a tancom im spríjemnili pondelkové dopoludnie. Bohatý program vyvolal na ich tvárach úsmev a radosť, keď aspoň na chvíľu zabudli na svoje problémy či starosti. Po programe každý žiak odovzdal svojim starým rodičom vlastnoručne vyrobený darček. Stretnutie pokračovalo v triede, kde prebiehali tvorivé dielne a rôzne aktivity. Krásne obrazy z prírodnín môžete vidieť vo vestibule školy. Na záver si všetci pochutili na pripravených dobrotách.
Našim starkým prajeme, aby touto etapou života kráčali v zdraví a aj radosťou z vnúčat si spríjemňovali svoju jeseň života.
S pozdravom
triedne učiteľky 1. – 4. ročníka
Tento deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu. Pri tejto príležitosti sme so žiakmi druhého stupňa uskutočnili viacero zaujímavých aktivít v školskej knižnici. Pripomenuli sme si pravidlá školskej knižnice, zopakovali sme si, ako sa v knižnici máme správať a ako sa staráme o knihy. Žiaci siedmeho až deviateho ročníka sa statočne popasovali s aktivitou „Poznáš tvorbu slovenských spisovateľov?“ A na záver z knihy, ktorá žiakov zaujala, sme si spoločne čítali.
Mgr. Anna Tokárová
Samostatný česko-slovenský štát bol vyhlásený dňa 28. októbra 1918. Množstvo osobností sa pričinilo o osamostatnenie a o vytvorenie samostatného štátu. Najvýznamnejšie osobnosti tohto obdobia boli Tomáš Garigue Masaryk, Milan Rastislav Štefánik a Eduard Beneš. Ich práca a život sa navždy vryli do pamäti národa. Na hodinách dejepisu v ôsmom a deviatom ročníku sme si vyrobili a skladali puzzle z dobových máp „Rozpad Rakúsko - Uhorska“ a „Vznik Československej republiky“, aby sme mali lepšiu predstavu o vzniku samostatného štátu. Formou tvorivých aktivít sme si pripomenuli život a dielo Milana Rastislava Štefánika – „Najväčšieho Slováka“.
Mgr. Anna Tokárová
V tento krásny jesenný, slnečný deň sme si so žiakmi prvého stupňa dopriali dopoludnie plné zábavy a smiechu pri púšťaní šarkanov. „Perinbabka“ nám v tento deň dopriala aj vetrík, ktorý fúkal tak, aby nám naše šarkany lietali. Žiaci si to užívali, čo bolo vidieť na ich usmiatych tváričkách.
Mgr. Lucia Šandor Berilová
Bez moderných technológií, ako je napríklad mobil s internetom, si už dnes nevieme ani predstaviť svoj život. V niečom náš život uľahčujú, ale tiež sa môžeme stať aj ich otrokmi. O tom, aké neblahé účinky majú na naše zdravie a život moderné technológie, sa žiaci druhého stupňa dozvedeli na prednáške Škodlivosť mobilov.
Mgr. Anna Kužmová
V rámci zdravej výživy si žiaci 1. stupňa pripomenuli Svetový deň jablka – 21. október. So žiakmi sme túto tému poňali rôzne: počítali sme jabĺčkové príklady, vypĺňali jablkové pracovné listy zo slovenského jazyka, vyrábali jabĺčka rôznymi technikami, pozreli si prezentácie o jabĺčkach, spievali pesničky o jabĺčku, vyrábali plagát o jablku, ochutnávali jablká. Povedali sme si, z akých častí sa jablko skladá a aké dôležité vitamíny obsahuje. Žiaci sa dozvedeli, že máme viacero odrôd jabĺk, získali tak nielen nové informácie, ale sa aj zabavili, ochutnali jablkové koláčiky.
Vyučujúce 1. - 4. ročníka
Každoročne sa zapájame do vzdelávacej aktivity projektu Hovorme o jedle. Z vyhlásených tém sme si v tomto roku zvolili tému Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek. Pre žiakov školy bol pripravený bohatý program.
Žiaci na prvom stupni mali pripravené štyri vzdelávacie aktivity – vymýšľanie nových slov na písmena v slove MLIEKO, vyfarbovanie kravičiek podľa čísel na hodine matematiky, tvorba plagátu a vypracovanie pracovného listu, vďaka ktorému sa žiaci dozvedeli, ktoré zvieratá dávajú mlieko a spoznávali rôzne mliečne výrobky.
Žiaci druhého stupňa sa téme mlieka a mliečnych výrobkov venovali na hodine slovenského jazyka vypracovaním pravopisného cvičenia na danú tému a doplňovačky s tajničkou, vytvárali akrostich, cinquain a reklamné slogany. Na matematike prepočítavali výživovú hodnotu mliečnych výrobkov na hmotnosť daného výrobku. Rozšírili si slovnú zásobu v danej téme na hodinách anglického a nemeckého jazyka. Na biológii zistili, aký význam má mlieko pre ľudský organizmus. Tieto vedomosti využili pri riešení testu Alf na hodine informatiky a pri tvorbe plagátov. Najznámejšie slovenské mliekarne a syrárne spoznali na hodine geografie. Ôsmaci sa ešte naučili pripravovať jednoduchú mliečnu maškrtu – čokoládový termix.
Poďakovanie patrí všetkým vyučujúcim, ktorí so žiakmi aktivity realizovali: Mgr. Lenke Gačkovej, Mgr. Lucii Šandor Berilovej, Mgr. Miroslave Mihaľovej, Mgr. Lucii Ivanovej, Mgr. Renáte Kadlecovej, PhDr. Zuzane Kuľhovej, Mgr. Jánovi Ivanovi, Mgr. Anne Tokárovej, Ing. Eve Mikulovej a Mgr. Simone Danočkovej.
Mgr. Anna Kužmová
Dnes vieme, že pravidelné umývanie rúk patrí k najzákladnejším prevenciám rôznych ochorení. Preto sme si v tento deň pozvali do našej školy epidemiologičku, ktorá žiakom vysvetlila, prečo je dôležité si ruky umývať a ako správne si ich umyť. Po prednáške si žiaci druhého ročníka vyrobili ruky, na ktoré si dokreslili baktérie.
Mgr. Lucia Šandor Berilová
Košický samosprávny kraj v spolupráci s Gymnáziom Pavla Horova v Michalovciach, s ÚPSVaR Michalovce a CPP Michalovce organizoval 15. 10. 2024 pre žiakov 8. – 9. ročníkov základných škôl okresov Michalovce a Sobrance podujatie kariérového poradenstva – Správna voľba povolania 2024, ktorého sa zúčastnili aj žiaci našej základnej školy.
V športovej hale sa po krátkom kultúrnom programe prezentovali všetky stredné školy v okrese Michalovce a Sobrance. Žiaci jednotlivých stredných škôl prezentovali svoje zručnosti v jednotlivých odboroch. Žiaci mali možnosť oboznámiť sa s aktuálnymi študijnými odbormi na jednotlivých školách a aj s možnosťou duálneho vzdelávania.
Ing. Eva Mikulová, Mgr. Anna Kužmová
Dňa 15. 10. 2024 pri príležitosti Svetového dňa umývania rúk si pre našich žiakov pripravila zaujímavú prednášku pani MVDr. Bc. Dáša Vlčoková (nemocničná epidemiologička, nemocnica Michalovce) na tému „Umývaj si rúčky“. Prednášky sa zúčastnili žiaci I. stupňa a 6. A . Čisté ruky sú základom zdravia, a práve preto je nesmierne dôležité poukázať na správnosť postupov hygieny rúk. Hravou a interaktívnou formou pani epidemiologička ukázala deťom, ako si správne umývať ruky, a to s pomocou UV lampy a dezinfekcie. Žiakom sa prednáška veľmi páčila, aktívne sa zapájali a získali aj malý darček.
Veľmi pekne ďakujeme za krásnu prednášku a tešíme sa na ďalšie stretnutie.
S pozdravom koordinátori primárnej prevencie
Mgr. Lucia Ivanová (I. stupeň)
Mgr. Ján Ivan (II. stupeň)
Tohto týždňová aktivita na našom krúžku bola veľmi zábavná! Žiaci uvarili tradičný puding s odkazom na prebiehajúcu celoškolskú aktivitu Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek v rámci projektu Hovorme o jedle. Spoločne sme prebrali rôzne mliečne produkty a ich konkrétne využitie v kuchyni. Všetci si to náramne užili a domov sa vrátili s novými vedomosťami a kuchynskými schopnosťami.
Mgr. Simona Danočková
Naši žiaci si na hodinách slovenského jazyka a literatúry pripomenuli čítaním a rozborom básne s témou starých rodičov dôležitosť každého nášho starkého či starkej - babičky či dedka. Snažili sa vyjadriť prostredníctvom jazykových hier – rýmom, cinquainom a akrostichom, aké city prechovávajú k svojim starým rodičom, aké miesto v ich živote zastupujú. V motivačnom rozhovore sme sa zhodli, že úcta k starším ľuďom by mala byť prirodzenou súčasťou nášho života. Prejaviť im úctu môžeme úsmevom, pomocou, chvíľkou času a poďakovaním. Naši starkí si úctu zaslúžia a ešte vždy nám majú čo dať. Veríme, že sme ich potešili našimi výtvormi.
Mgr. Anna Tokárová, Mgr. Renáta Kadlecová
Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorý pripadá na 10. októbra, organizuje Liga za duševné zdravie SR celonárodnú zbierku DNI NEZÁBUDIEK v uliciach slovenských miest. Každoročne na jeseň vyjdú do ulíc tisícky dobrovoľníkov s nežnými modrými kvietkami nezábudiek ako symbolmi krehkosti duše. Upozorňujú na dôležitosť ochrany duševného zdravia.
My sme do ulíc nešli, no so žiakmi I. stupňa sme si modré nezábudky spoločne vyrobili, ktoré môžete vidieť pri vstupe do školy. So žiakmi II. stupňa sme realizovali besedu a niekoľko preventívnych aktivít, ktorými sme si pripomenuli niekoľko krokov k duševnému zdraviu, ktoré sú dôležité pre nás.
S pozdravom koordinátori primárnej prevencie
Mgr. Ján Ivan (II. stupeň)
Mgr. Lucia Ivanová (I. stupeň)
V mesiacoch september a október 2024 sa žiaci 5. - 9. ročníka zúčastnili aktivít v rámci finančnej gramotnosti na témy: „Deň finančnej gramotnosti“ a „Medzinárodný deň Eura“. Úlohou žiakov bolo vedieť roztriediť situácie z bežného života na tie, v ktorých je aplikovaná finančná gramotnosť a v ktorých nie je. Žiaci sa naučili pomenovať základné ľudské hodnoty a ľudské potreby. Skúmali vzťah medzi zachovávaním trvalých životných hodnôt a uspokojovaním životných potrieb. Následne riešili funkciu peňazí jako prostriedku na ich zabezpečenie. Žiaci sa naučili to, aká je dôležitá ľudská práca a uvedomili si jej hodnotu pri zabezpečení potrieb rodiny. Osvojili si základné etické súvislosti problematiky bohatstva, chudoby a najmä dedenia chudoby. V rámci aktivít si vyskúšali ako sa vedieť efektívne rozhodovať a ako narábať so svojim vreckovým.
Žiaci charakterizovali. ako jednotlivé štáty po vstupe do EU opustili vlastnú menu a prijali spoločnú menu Európskej únie - euro. Vysvetlili, že cieľom tohto kroku bolo zjednodušenie obchodovania a ekonomických vzťahov medzi členskými štátmi. Ďalej prezentovali rozdiely medzi eurobankovkami a euromincami rôznych krajín EU. Zároveň uviedli názvy tých členských štátov EU, ktoré nemajú zavedenú jednotnú menu. V rámci aktivity: „Cestovná kancelária“, si žiaci vyhľadávali s pomocou IKT, v ktorej krajine sa platí eurom a naopak, kde by si museli zameniť euro za miestnu menu. Žiaci aktívne využívali aj NBS kalkulačku. Na záver si žiaci formou hry upevnili získané zručnosti.
Ing. Eva Mikulová
Dnes nám ku výzdobe Halloween pribudla vo vestibule výstavka darov našej jesene. Zdravá zelenina, ktorá prispieva k nášmu zdraviu.
PhDr. Zuzana Kuľhová
Každodenná cesta do školy je pre žiakov našej školy povinnosťou. Pozri sa na obe strany! Daj si pozor! Vidíš to auto? Daj mi ruku! Nebež! Choď po pravej strane! Tieto a podobné príkazy žiaci počúvajú každé ráno od svojich rodičov, či rodinných príslušníkov. Preto sa žiaci prvého stupňa zišli, aby si bezpečné správanie na ceste do školy pripomenuli. Prostredníctvom prezentácie a pracovných listov si poznatky utvrdili s poznaním, že bezpečnosť na ceste do školy je prvoradá a dôležitá.
Mgr. Lenka Gačková
Na ročníkoch 1. - 4. sme rozvíjali finančnú gramotnosť žiakov na tému „Človek vo sfére peňazí“ a pripomenuli sme si aj „Deň eura“. Prváci si vymaľovali jednoeurové mince. Druháci, tretiaci a štvrtáci si vyskúšali prácu na interaktívnej tabuli a na hodine matematiky vypracovali pracovné listy s danou témou.
Mgr. Lucia Šandor Berilová
Powered by aSc EduPage