Predstavenie procesu vzniku knihy. Práca s mimočítankovou literatúrou. Aktivity.
Mgr. Eva Poláková
Predstavenie procesu vzniku knihy. Práca s mimočítankovou literatúrou. Aktivity.
Mgr. Eva Poláková
Druhá májová nedeľa je každý rok špeciálnym dňom. Mamy sú 365 dní v roku každodennou inšpiráciou pre deti na celom svete. Deň matiek je deň, kedy sa vzdáva úcta matkám a materstvu. Aj žiaci prvého a štvrtého ročníka si pozvali svoje mamičky do školy, kde mali pre nich pripravený program. Žiaci prvého ročníka si pre mamičky pripravili krásne tančeky a básničky a žiaci štvrtého ročníka zas svoje mamičky potešili spevom, básničkami a prečítaním opisu svojej mamy. Každá mamička svoje dieťa obdarila krásnym úsmevom na tvári. Drahé mamy, ĎAKUJEME Vám, že ste si našli čas a prišli ste podporiť svoje deti počas vystúpenia.
Mgr. Miroslava Mihaľová, Mgr. Lucia Šandor Berilová
Dňa 16. mája v dopoludňajších hodinách vystúpili pre svoje mamky a babky žiaci VI. A triedy. V krátkom kultúrnom programe zaspievali, zarecitovali, zahrali vtipy v zemplínskom nárečí a obdarovali svoje mamky i babky malou pozornosťou.
Mgr. Anna Kužmová
Mgr. Eva Poláková
Tento týždeň sme si na našej škole pripomenuli prostredníctvom starých hračiek dávne časy. Staré bábiky, autíčka, vojačikovia, indiáni, ale aj knihy nám pripomenuli, s čím sa hrávali naši rodičia a starí rodičia. Nemali počítače, mobily a nekomunikovali prostredníctvom sociálnych sietí. V dnešnej dobe si to mládež nevie ani predstaviť, ako dokázali naši rodičia vyplniť svoj voľný čas. Tieto hračky a knihy ako aj rôzne spoločenské hry pomáhali rozvíjať komunikáciu a súdržnosť medzi deťmi. Dnes vládne rivalita, nenávisť medzi kamarátmi a deti nevedia spolu komunikovať. Táto výstava má byť aj mementom uvedomenia si pre našu mládež, ako sa máme k sebe správať a vážiť si to, čo máme.
PhDr. Zuzana Kuľhová
Gambling je všeobecne spoločensky akceptovateľná a legálna voľno-časová aktivita. Vyžaduje finančné zdroje na hru. Pre väčšinu jedincov je gambling rekreačnou aktivitou s menšími či väčšími nepriaznivými následkami. V určitej miere však môže postupovať do patologického hráčstva, ktoré rozvracia jedinca, rodinu alebo pracovné činnosti. Patologické hráčstvo môže teda veľmi zásadným a nepriaznivým spôsobom postihnúť jedinca, jeho rodinu, ale aj spoločnosť.
Medzi najviac postihnutú skupinu obyvateľstva patria mladí ľudia vo veku 12 – 18 rokov, pre ktorých sú typické automaty, športové stávkovanie, online hry a pod. Preto sme túto prednášku pripravili pre žiakov 2. stupňa ZŠ.
Z dôvodu prevencie predchádzaniu bolo účelom tejto prednášky sprostredkovať dostatočné množstvo informácií o gamblingu a jeho negatívnych dôsledkoch na hráča. Prednášajúcou bola p. Daniela Gavajová z KC Nacina Ves. Pútavo vysvetlila rozdiel medzi látkovými a inými závislosťami. Zdôraznila, že u patologického hráča ide o psychickú chorobu, ktorú je potrebné liečiť. Dôraz však kládla na následky spojené s gamlingom.
https://www.youtube.com/watch?v=H_xSNMUgLJE&t=28s Môj príbeh – prehral som milión a pol. Relácia STV2. Príbeh muža, ktorí hraním automatov a stávkovaním spadol až na samé dno. Aj takýto príbeh zo života si žiaci mohli pozrieť, a následne s lektorkami o ňom diskutovať. Ďalej mali možnosť urobiť si krátky dotazník. Po vyhodnotení zistili, že ak na štyri a viac otázok odpovedali kladne, je dôležité požiadať o odbornú pomoc školského psychológa, resp. psychológa pedagogicko-psychologickej poradne.
Mgr. Alena Švárna, koordinátor prevencie
DOTAZNÍK na patologické hráčstvo
Odpovedaj len áno, respektíve nie.
1. Strácaš čas kvôli hraniu?
2. Urobilo hranie tvoj rodinný život horším?
3. Poškodilo hranie tvoju povesť?
4. Cítiš po hre výčitky svedomia?
5. Hral si niekedy preto, aby si získal finančné prostriedky, ktorými by si zaplatil dlhy alebo vyriešil finančné problémy?
6. Zmenilo hranie tvoju ctižiadostivosť a výkonnosť?
7. Keď prehráš, máš pocit, že sa musíš vrátiť a vyhrať späť, čo si prehral?
8. Keď vyhráš, máš silnú túžbu vrátiť sa k hre a opäť vyhrať?
9. Hráš dovtedy, pokým neprehráš posledné peniaze?
10. Požičal si si niekedy, aby si financoval hranie?
11. Predal si niečo, aby si financoval hranie?
12. Používaš vyhrané finančné prostriedky na bežné účely? ( na nákup vecí, pohostenie priateľov...NIE NA HRU )
13. Spôsobilo tvoje hranie nezáujem o rodinný život, školu, koníčky...?
14. Hral si dlhšie, ako si pôvodne mal v úmysle?
15. Hral si preto, aby si unikol problémom?
16. Uvažoval si o spáchaní nezákonného činu, aby si financoval hranie?
17. Spôsobuje ti hranie ťažkosti so spánkom?
18. Uvažoval si o samovražde v dôsledku hrania?
Ak je počet kladne zodpovedaných otázok viac ako štyri, je dôležité požiadať o odbornú pomoc školského psychológa, resp. psychológa pedagogicko-psychologickej poradne.
V mesiaci apríl 2023 sa žiaci 5. – 6. ročníka zúčastnili aktivít na tému: „Nakupujeme“.
Žiaci 5. ročníka si osvojovali zručnosti pri nakupovaní priamo v praxi – zúčastnili sa nákupných aktivít v miestnom obchode. Žiaci si vyberali tovar z ponuky na „akciu“ a aj bez nej. Zisťovali, aké balenie rovnakého tovaru je cenovo výhodnejšie. Určovali, ktorý tovar si môžu zakúpiť , vzhľadom na množstvo financií, ktoré mali k dispozícii. V daných aktivitách pokračovali aj v triede.
Žiaci 6.ročníka pracovali s interaktívnou tabuľou a pri tejto aktivite z finančnej gramotnosti využili svoje zručnosti z matematiky, kde sa v tomto školskom roku oboznámili s desatinnými číslami . Následne vypracovali projekt, v ktorom mali za úlohu vhodne zvoliť produkty, ktoré si budú môcť zakúpiť, pričom mali dopredu určenú sumu, ktorú mali vo svojej „peňaženke“.
Počas aktivít získavali aj zručnosti ako: sa správať v obchode, vedieť si vopred určiť približnú cenu za nákup, vhodne a čo najvýhodnejšie si vybrať produkty z ponuky, vypočítať si výdavok a pod.
Ing. Eva Mikulová
V mesiaci apríl sme si so žiakmi prvého stupňa pripomenuli finančnú gramotnosť no tento krát s témou - nakupovanie. So žiakmi štvrtého ročníka sme sa vybrali do obchodu, kde sme sa rozprávali ako správne nakupovať. Že si majú všimnúť aj výrobky, ktoré sú v akcii, pretože je to výhodnejšie kúpiť. Po návrate z obchodu sme sa so žiakmi prvého stupňa po prezretí prezentácií na interaktívnej tabuli pustili do práce - nakupovanie. Úlohou žiakov bolo vystrihnúť výrobky z letákov aj s cenou , nalepiť na papier a nakresliť k danému výrobku mince, ktoré zobrazovali cenu výrobku. Pre žiakov prvého ročníka táto úloha bola ešte ťažká, tak oni lepili mince do zobrazenej peňaženky . Nakoniec dostali žiaci za domácu úlohu vypracovať pracovný list s tematikou nakupovania. Pracovné listy boli pripravené podľa jednotlivých ročníkov a súvisiace s učivom, ktoré sa v danom ročníku učia.
Mgr. Lucia Šandor Berilová
Riaditeľ Základnej školy, Nacina Ves č. 63, Ing. Peter Ivan vyhlasuje opakovanú voľbu zástupcov rodičov do rady školy.
Odôvodnenie: Dňa 20. apríla 2023 sa voľby zástupcov rodičov nezúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.
Miesto a čas opakovanej voľby: utorok 2. máj 2023 v riaditeľni školy v čase od 8:00 do 14:00 hod.
Riaditeľ Základnej školy, Nacina Ves č. 63 oznamuje zákonným zástupcom, že zápis do 1. ročníka ZŠ v Nacinej Vsi po dohode so zriaďovateľom bude prebiehať fyzicky za prítomnosti zákonných zástupcov dieťaťa v termíne od 1. apríla 2023 do 30. apríla 2023, v čase od 9.00 do 12.00 hod.
Zápis do 1. ročníka je povinný pre deti, ktoré dovŕšia do 31. 8. 2023 6 rokov veku. Ide o deti narodené od 1. 9. 2016 do 31. 8. 2017.
K zápisu je potrebné priniesť rodný list dieťaťa a občiansky preukaz zákonných zástupcov.
V prípade, že zákonný zástupca aj s dieťaťom žije v zahraničí, alebo plánuje odísť do zahraničia, musí dieťa riadne prihlásiť do kmeňovej školy v SR, to znamená do ZŠ v mieste trvalého pobytu, alebo do ZŠ, kam dieťa patrí podľa školského obvodu.
V Nacinej Vsi 29. marca 2023 Ing. Peter Ivan, riaditeľ školy
Deň Zeme je vhodnou príležitosťou pre našu školu na to, ako podnietiť žiakov k aktivitám a vzbudiť v nich záujem o problémy našej planéty. Tvorivými aktivitami ukázali svoj vzťah k prírode. Aktivity boli zamerané na čistenie okolia školy, úpravu priestorov s kvetinami, okolie ihriska, verejných priestranstiev v obci. Žiaci 6. A zrekonštruovali kvetinový záhon pred školou. Žiaci 8. A a 9. A v spolupráci s Komunitným centrom v obci vyzbierali komunálny odpad v časti, kde trávia najviac voľného času, teda na detskom a futbalovom ihrisku. Aby prechádzajúci našou obcou získali dobrý dojem, upratali aj zastávku SAD. Odmenení boli džúsom a keksíkom od zamestnancov KC.
PhDr. Zuzana Kuľhová, Mgr. Alena Švárna
V mesiaci apríl sme si pripomenuli jeden z najdôležitejších dní a to DEŇ ZEME. Počas prvých dvoch vyučovacích hodín si žiaci štvrtého ročníka vypracovali pracovné listy zo SJL a MAT zamerané na úlohy tykajúce sa dňa Zeme. Po štvrtej vyučovacej hodine sme sa vybrali so žiakmi štvrtého a prvého ročníka na školský dvor , kde žiaci kreslili obrázky na chodník s tematikou deň Zeme. Potom sme sa vrátili do školy, kde si prváci vyrobili makety zemegule, ktorými si ozdobili aj svoju triedu. Štvrtáci si vyrobili plagát, na ktorý lepili rôzne obrázky o zemi a dozdobili ho aj živými púpavami a sedmokráskami. Ako poslednú aktivitu sme si zvolili maľovanie na kamene, pri ktorej sa žiaci veľmi zabávali a vznikli nám aj pekné obrázky ako napríklad motýľ, kvety, včielky, huby, chrobáčiky, dúha atď. Do zaujímavých aktivít sa zapojili aj tretiaci so svojou triednou pani učiteľkou.
Mgr. Lucia Šandor Berilová, Mgr. Miroslava Mihaľová, Mgr. Eva Poláková
Deň narcisov je verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine, ktorá sa koná na Slovensku od roku 1997 vždy v apríli. Ku zakladateľom patrila známa aktivistka boja proti rakovine MUDr. Eva Siracká. Zbierku vykonávajú dobrovoľníci v slovenských mestách. Ako symbol bol zvolený žltý kvet narcisu, ktorý si prispievatelia môžu pripnúť na viditeľné miesto na oblečení. Cieľom Dňa narcisov je poukázať na problematiku boja proti rakovine a finančne prispieť na boj proti rakovine. Z peňazí vyzbieraných počas tohto dňa, sú financované projekty a programy, cez ktoré Liga proti rakovine pomáha konkrétnym pacientom. Slúžia aj ako investícia do preventívnych a vzdelávacích programov pre verejnosť, na podporu nemocníc , na podporu a výskumu liečby onkologických ochorení ako aj na samotnú liečbu. Naša škola je jednou z tých, ktorá sa zapojila do tohto projektu. Žiaci a aj pedagógovia prispeli svojim finančným darom. Podstatu a význam Dňa narcisov mali žiaci vysvetlený formou prednášky s prezentáciou. Keďže táto zákerná choroba je medzi nami stále, rozhodli sme sa prispievať a podporovať tieto aktivity každoročne.
Život občas "bodne", obráti sa naruby a to v mnohých prípadoch oznámenia onkologickej diagnózy. Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí sa na život z inej strany dokážu pozrieť a byť solidárni v podobe pripnutia narcisu a prispenia do zbierky Deň narcisov.
ĎAKUJEME, ŽE VIDÍTE ŽIVOT AJ Z INEJ STRANY
PhDr. Zuzana Kuľhová
Podujatie bolo rozdelené do troch častí. V spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR, Ministerstvom vnútra SR a Ministerstvom dopravy SR prebiehali prednášky pre študentov stredných škôl. Pre žiakov ZŠ bolo pripravené zážitkové učenie. V ňom si žiaci 7. A a 8. A vyskúšali trenažér vedenia motorového vozidla v meste, ale aj digitálnu hru prepojenú na skutočné ovládacie prvky v aute, ako volant, brzda, spojka, plyn. V areáli školy zažili na simulátore nárazu, čo urobí s ich telom a orgánmi náraz v malej rýchlosti. Obsluhujúci pracovník im vysvetlil význam bezpečnostných pásov pre záchranu života. Najviac zábavná, ale aj poučná bola chôdza po nasadení okuliarov simulujúcich stav po požití alkoholu, omamnej látky. Čo nás milo prekvapilo,bola možnosť zobrať si ľubovoľné množstvo reflexných a vzdelávacích materiálov. Pred odchodom autobusu sme stihli aj navštíviť miestne TESCO.
Mgr. Alena Švárna
V pondelok 17. apríla sme realizovali už tretiu lekciu projektu Viem, čo zjem na tému ovocie a zelenina. Tentoraz sme tému predviedli praktickou ukážkou prípravy zdravého jedla zo zeleniny, ktorá obsahuje veľmi veľa cenných vitamínov – medvedieho cesnaku. Z medvedieho cesnaku sme si pripravili pesto, ktoré sa dá využiť pri príprave raňajok – ako nátierka, alebo pri príprave hlavného jedla – cestoviny s pestom. Niektorým žiakom pripravené pesto chutilo, pre niektorých bola chuť medvedieho cesnaku príliš výrazná. V oblasti zdravého stravovania majú naši žiaci ešte stále na čom pracovať.
Mgr. Anna Kužmová, Mgr. Lucia Šandor Berilová
Takmer vo všetkých krajinách sveta je 7. apríla v kalendári Svetový deň zdravia. Cieľom tohto dňa je riešiť aktuálne problémy, ktoré súvisia so zdravím. V našej škole sme si tento deň pripomenuli v triedach 5. až 9. ročníka prednáškou a aktivitami na tému Starostlivosť o zuby, ktoré sa realizovali 12. a 13. apríla. Žiaci sa dozvedeli, čo patrí k pravidelnej starostlivosti o zuby, prečo chodiť na preventívne zubné prehliadky, čo spôsobuje zubný kaz, aká strava našim zubom prospieva a prezreli si videá o tom, ako si zuby správne umývať. Žiaci 5. až 8. ročníka pracovali pod vedením p. uč. Kužmovej na vytváraní tajničiek a plagátov na zadanú tému, deviataci pod vedením p. uč. Kuľhovej vypracovali pravidlá starostlivosti o zuby. Preberanú tému sme si spracovali aj vo forme nástenných novín.
Mgr. Anna Kužmová, PhDr. Zuzana Kuľhová
13. apríla sa žiaci našej školy zúčastnili akcie v kultúrnom dome v obci pri príležitosti Dňa Rómov (8. apríl), o ktorú sa postarali materská škola v spolupráci s komunitným centrom. Žiaci mali možnosť sledovať vystúpenie pre deti Žabí svet v podaní rómskeho divadla Romathan. V kultúrnom dome bola taktiež predstavená výstavka výtvarných prác s rómskou tematikou, do ktorej prispeli peknými prácami aj naši žiaci.
Aj v mesiaci apríl sme si so štvrtákmi v rámci prevencie OBEZITY pripomenuli jeden z najdôležitejších svetových dní, a to SVETOVÝ DEŇ ZDRAVIA, ktorý je 7.apríla. Najskôr sme sa so štvrtákmi porozprávali o tom, čo všetko je dôležité robiť, aby náš organizmus bol zdravý a čomu by sme sa mali vyhýbať. Veľmi dôležité priority pre zdravý organizmus človeka sú: správna životospráva, dostatok spánku, osobná hygiena a pohyb. So žiakmi sme si prezreli prezentáciu na interaktívnej tabuli. Potom si vypracovali pracovný list a nakoniec si vytvorili plagát .
Mgr. Lucia Šandor Berilová
Riaditeľstvo ZŠ Nacina Ves oznamuje rodičom a žiakom, že veľkonočné prázdniny 2023 budú v termíne od štvrtku 6. apríla do utorka 11. apríla. Vyučovanie po veľkonočných prázdninách začne v stredu 12. apríla.
Prajeme Vám všetkým pokojné a radostné veľkonočné sviatky.
V mesiaci marec sme si vypracovali ďalšiu z tém projektu s názvom Vyvážená strava. Žiaci štvrtého ročníka sa dozvedeli čo všetko obsahuje strava v našom jedálnom lístku. Ktoré potraviny obsahujú tuky, sacharidy a cukry. Tému sme si premietali na interaktívnej tabuli a nakoniec si žiaci vypracovali pracovný list zameraný na danú tému. Piataci si vyrobili plagáty z preberanej témy a šiestaci riešili pracovné listy a Alf test.
Mgr. Lucia Šandor Berilová, Mgr. Anna Kužmová
Powered by aSc EduPage